Če bi bili uradni, bi rekli, da je zakonska zveza skupnost moža in žene, v kateri sta zakonca enakopravna.
Partnerska zveza pa skupnost dveh žensk ali dveh moških, ki prav tako temelji na enakopravnosti.
Zakaj začenjamo tako, uradno?
Ker se danes posvečamo bolj z zakonom urejenim tematikam.
In to so nekatera dejstva, ki jih bomo prečesali:
➡ Poroke v Sloveniji priznane kot veljavne, tudi brez poročnih prič.
➡ Poroka istospolnih partnerjev v Sloveniji je dovoljena – v letu 2019 je bilo v Sloveniji sklenjenih 54 istospolnih partnerskih zvez.
➡ V povprečju se na leto v Sloveniji poroči nekaj čez 6000 parov, leta 2018 se je številka dvignila čez 7000.
Vsa dejstva držijo! Potrdimo jih v nadaljevanju. ✔
Kazalo
Poročna priča na civilni poroki ne potrjuje več veljavnosti zakona, pri cerkveni še
Zakonsko zvezo potrdimo na uporavni enoti ali na, za to dovoljenih mestih. Upravne enote vsaj en dan v tednu zagotavljajo možnost sklepanja zakonskih zvez na svojem sedežu. Zakonska zveza se lahko sklene tudi zunaj uradnih prostorov, a za to morata bodoča zakonca vložiti prošnjo in počakati na potrditev le te.
Na mestu, kjer se sklepa zakonska zveza morata biti prisotna oba bodoča zakonca. Zakon se potrdi pred matičarjem in predstavnikom upravne enote ali pred matičarjem in županom.
Leta 2018 so v veljavo stopili nekateri novi členi Družinskega zakonika. Ti so prinesli nekaj svežega vetra tudi v zakonodajo o sklepanju zakonskih in partnerskih zvez. Ena odmevnejših je tudi da, da pri civilnem poročnem obredu ni več potrebna prisotnost poročnih prič.
Nekoč je veljalo, da je poročna priča – tako moževa kot nevestina tista, ki potrdi veljavo zakona, oziroma potrdi, da sta na obredu res prisotni osebi, ki se izdajata za to kar sta. No, danes temu ni več tako. Zapisano je, da je so za to danes potrebni le še osebni dokumenti.
Poročno pričo so torej zamenjale osebne kartice. A vendar, dejstvo je, da je zelo malo parov, ki se odloča za poroko brez prič. To vendar je poseben dogodek, ki ga radi delimo s svojimi najbljižjimi.
Poroka istospolnih partnerjev v Sloveniji
Tudi pri tematiki, ki jo zajema poroka istospolnih partnerjev v Sloveniji bomo najprej navedli nekaj zakonskih dejstev, ki jih pri nas urejata dva zakonika. To sta Zakon o partnerski zvezi in pa že omenjeni, Družinski zakonik.
Na področju urejanja istospolnih partnerstev je v Sloveniji kot na razburkanem morju. Kar nekaj pobud in predlogov je bilo vloženih v državni zbor v preteklih dveh desetletjih. A roko na srce, le redka so bila sprejeta. Za največji “dosežek” lahko smatramo dejstvo, da so od 24. februarja 2017 so istospolni partnerji v pravicah izenačeni z raznospolnimi, a še vedno jim je vzeta pravica do sklenitve zakonske zveze, do posvojitve otroka in do umetne oploditve.
Še vedno lahko torej čutimo nekaj diskriminacije. A kako torej je tretirana poroka istospolnih partnerjev v Sloveniji? Smatrana ni kot zakonska zveza ampak kot partnerska zveza, ki se smatra kot življenjska skupnost dveh žensk ali dveh moških, v kateri sta partnerja enakopravna.
Sicer pa je velja omeniti še, kot kažejo podatki na Wikipediji, da Slovenija priznava istospolna partnerstva od 23. julija 2006.
📊 Vas zanimajo številke? Koliko porok imamo v Sloveniji na letni ravni, tudi istospolnih?
… v nadaljevanju
Poroke v Sloveniji v številkah
Leto 2020 bo zagotovo podrlo povprečje števila porok na letni ravni v Sloveniji. A seveda, pritrditi moramo, da ne samo v Sloveniji, ampak tudi po svetu. Tudi leto 2021 bo verjetno v še nizkih številkah. Potem pa vsi upamo, da se ponovno začne življenje in poroke! Veliko porok.
A preden usmerimo pogled naprej, ga bomo usperili še mace naprej. Za res dober pregled številk in dejstev priporočamo v branje zapis na blogu Sanjskega šopka: poroke v Sloveniji. Od tu tudi povzamemo nekatere številke. Dodamo še, da podatki za leto 2020, ki jih zbira Statistični urad Slovenije, zaenkrat še niso znani.
Kako je torej s številkami porok v Sloveniji?
Rekli bi lahko, da je povprečje porok v zadnjem desetletju nekje okrog 6500 na letni ravni. Nekoliko po številkah izstopa leto 2018, ko je bilo skupaj sklenjeno 7256 porok.
Če pod drobnogled vzamemo leto 2019, ki je zadnje leto ko razpolagamo s statističnimi podatki, lahko povzamemo še nekatere računice. Če smo natančni, se je v letu 2019 poročilo 6.672 zakonskih zvez, v povprečju je to 18 parov na dan. Ravezanih je bilo 2.476 zakonskih zvez, kar v povprečju pomeni kar 7 parov na dan. Sklenjena je bilo tudi 54 istospolnih partnerskih zvez.
V pričakovaju statističnih podatkov za leto 2020, se oziramo še v prihodnost. V leto 2021.
Poroke v letu 2021
Poročiti se, ne poročiti se, poročiti se, ne poročiti se …
Kot tista igra, ko trgamo listke marjetice in se sprašujemo ljubi nas, ne ljubi nas …
Le, da tokrat vlogo igra virus, ne pa (ne)resnična ljubezen.
Ja, vprašanje prenekaterega para: se bo letos mogoče sploh poročiti? Kako izpeljati slavje, kako se lotiti. Rezervirati poročno lokacijo, ali počakati?
Dileme, dileme. In na žalost, še nekaj jih bo v letošnjem letu in načrtovanja porok so v tej situaciji lahko nadvse stresna. Poroke v letu 2021 seveda so in bodo. Vsekakor pa v drugačni obliki in na drugačnih poročnih lokacijah. Zato se močno spreminjajo tudi trendi modernih porok.
A o tem kdaj drugič …
Če načrtujeta poroko v letu 2021, vam želimo le srečno!