Pohodniški nahrbtnik je oprema, ki je ključnega pomena, ko se odpravljamo v hribe, na treking ali na taborjenje. Navsezadnje je to del opreme, v katerem imate pospravljene vse ostale stvari. Toda izbira novega pohodniškega nahrbtnika ni lahka. Na kaj moramo paziti pri nakupu pohodniškega nahrbtnika?
Ne glede na to, ali nameravate preživeti šest dni v gorah ali se odpraviti na enodnevni pohod v gozd, naj bo ključ pri pakiranju v pohodniški nahrbtnik sposobnost udobnega nošenja teže na hrbtu. Ker si vsi želijo zmanjšati težo, ki jo nosijo, so lahki nahrbtniki postali veliko bolj razširjeni, še posebej, ker je bilo v njihove zasnove vloženega toliko dela, da so bolj udobni in jih je zato lažje nositi med pohajkovanjem po naravi.
Izbira novega pohodniškega nahrbtnika mora upoštevati veliko dejavnikov, kot so teža, prostornina, oblika, udobnost. In danes je težko najti pravi nahrbtnik, saj jih je na trgu res veliko. Poskušali vam bomo pomagati z nekaj nasveti, ki jih morate upoštevati pri iskanju vašega bodočega lahkega in udobnega pohodniškega nahrbtnika.
Pohodništvo je lepa in atraktivna dejavnost. Ena največjih napak, ki jo pohodniki začetniki ponavadi naredijo, je pot z osnovnim nahrbtnikom. Čeprav se nekaterim zdi, da je standardni šolski nahrbtnik več kot primeren, se izkušeni pohodniki s tem ne bi strinjali. Namenski pohodniški nahrbtnik vam lahko pomaga narediti izlet prijetnejši in ponuja obilo prednosti, ki jih začetniki pogosto spregledajo.
Tudi če za nahrbtnik plačate “polno ceno”, je dobra naložba, če ga dobite med 100 in 300 EUR. Odvisno je seveda od pogostosti uporabe, ampak dober pohodniški nahrbtnik vam bo brez težav zdržal več let.
Kazalo
Izbira novega pohodniškega nahrbtnika [9 Stvari na katere je potrebno paziti]
Teža
Spalna vreča, hrana, pijača in sam nahrbtnik so štirje najtežji deli opreme, ki jih boste nosili na pohodniškem izletu. Zato je pomembno, da imate nahrbtnik, ki je lahek, da lahko zmanjšate skupno težo, ki jo boste nosili.
Notranji okvir
Ker želite imeti nahrbtnik lažji, naj bo izbira novega pohodniškega nahrbtnika taka, ki ima manj zajeten okvir, sodobne materiale in dober dizajn. Vstopni modeli imajo preproste okvirje in lahko nosijo tovor do 16kg. Če nameravate nositi težji tovor, poiščite takega z močnejšim okvirjem, kar bo neizogibno povečalo vašo težo. Ko začnete vstopati v večje nahrbtnike, imajo ti dodatno oblazinjenje, da vam bo pri večjih obremenitvah udobno. Na splošno pa so zgrajeni iz bolj trpežnih materialov, zaradi dodatnih obremenitev in obrabe.
Materiali
Dobri lahki nahrbtniki so pogosto narejeni iz dveh glavnih vrst materialov. Kubeno vlakno, ki je lažje, a veliko dražje, in najlon pripstop, ki je težji, a cenejši. Z nobeno izbiro se ne boste zmotili, saj so materiali zelo trpežni in funkcionalni, iz njih pa je narejenih nekaj odličnih lažjih nahrbtnikov.
Velikost
Velikost nahrbtnika je zelo odvisna od namena uporabe in od stvari, ki jih nosite s seboj. Na splošno velja, da je 35 litrski nahrbtnik dovolj velik za eno ali dvodnevne pohode v poletnih mesecih. Pozimi, je prtljage, ki jo nosimo s seboj več, zato bomo verjetno rabili večji nahrbtnik.
Pri več-dnevnih pohodih je velikost odvisna tudi od gorskih koč oziroma drugih postojank, ki jih imamo ali pa nimamo na naših pohodih. Od teh je namreč odvisna količina hrane, ki jo bomo nesli s seboj. Preden si sploh začnete ogledovati pohodniške nahrbtnike, upoštevajte njegov dejanski namen. Kje ga želite uporabiti? Nahrbtnik, ki bi ga uporabili za osnovni sprehod sredi dneva, ni enak tistemu, ki bi ga imeli za večdnevni treking in taborjenje.
Priporočila za zmogljivost nahrbtnika:
- Za enodnevne izlete, 18-30L
- Brez šotora daljših pohodov, 30-55L
- Daljši trekingi z nočitvijo v šotorih oziroma zunaj 40-65L
* Za zimsko pohodništvo izberite večji nahrbtnik za shranjevanje dodatnih stvari kot je plezalni pas in dereze.
Oblikovanje
Namen nahrbtnika je nositi opremo na način, ki je udoben in ne škoduje vašemu telesu. Če imate posebno potrebo po zadrgah, žepih, trakovih in sponah po celotnem nahrbtniku, je to v redu. Če pa tega ne potrebujete, je bolje, da je oblika preprosta in čista.
Če ste nežnejšega spola, si morda želite nahrbtnik, ki je prilagojen posebej ženskemu telesu. Ženski pohodniški nahrbtnik ima drugače oblikovano hrbtišče in pas v bokih, da se prilega obliki ženske postave.
Udobje
Težko je vedeti ali vam nahrbtnik, ki si ga ogledujete v trgovini ustreza. To boste ugotovili šele, ko boste vanj imeli priložnost spakirati s svojo opremo. Če greste v trgovino, vzemite s seboj svojo opremo ali jih prosite, naj jo vam priskrbijo. Če veliko hodite po zavarovalnih plezalni poteh, kih prosite naj bo med vsebino, ki jo boste zložili v nahrbtnik tudi oprema za ferate, samovarovalni komplet, čelada, rokavice, prva pomoč itd.
Nahrbtniki so različnih zmogljivosti in tudi z različno dolžino hrbta, mnogi so prilagodljivi, tako da kupite najbližjo dolžino hrbta, ki vam ustreza in ki jo nato lahko natančno nastavite. Poskrbite tudi, da bo pas za boke udoben, saj mora večina teže v vašem nahrbtniku sedeti na bokih. Večina dobrih trgovin vam bo pomagala izbrati pravo velikost, zato je vredno vprašati in pravilno namestiti nahrbtnik, če ste v dvomih.
Iskanje pravega prileganja
Pomembno je, da izberete pohodniški nahrbtnik, ki je sorazmeren vaši velikosti in teži. Če izberete preveč velikega za svojo postavo, lahko po nepotrebnem zapravljate preveč energije. Poleg tega pravilna velikost nahrbtnika pomeni, da je teža bolje porazdeljena in da lahko odpravi nepotrebno utrujenost ali bolečine v hrbtu.
Večina proizvajalcev je precej dobra pri zagotavljanju velikosti nahrbtnikov. Pred nakupom si izmerite hrbet z merilnim trakom od zadnjega dela vratu do hrbtne kosti. To vam bo dalo osnovno merilo glede velikosti.
Izbira idealnega vzmetenja
Vzmetenje nahrbtnika določa, koliko udobja lahko pričakujete pri prenašanju celotne teže nahrbtnika. Dizajn, ki ima šibek pas za boke, bo pomenil, da boste težo prenesli na svoja ramena. Posledica tega je pretirana sklenitev in bolečine v hrbtu.
Naramnice
Pogosta napačna predstava je, da bo izbira debelih oblazinjenih naramnic bolj udobna. Pravzaprav je treba težo prenesti na pas za boke. Naramnice bi morale imeti pravilno obliko, da ustrezajo vaši obliki telesa. To zagotavlja ure uporabe brez drgnjenja ali stiskanja.
Prezračevanje
Na žalost, ne glede na to, kateri nahrbtnik izberete, je prepoten hrbet nujno zlo. Edino, kar lahko storite, je, da izberete pohodniški nahrbtnik z dobro zasnovo prezračevanja. To zagotavlja manj potenja, čeprav ga ne odpravi v celoti.
Prezračevalni sistem je na hrbtišču. Pogosteje je sestavljen iz zračnega mrežastega materiala, ki embalažo odvleče stran od hrbta in omogoča prost pretok zraka med nahrbtnikom in telesom.
Namen uporabe
Morda ni najbolj pametno, da smo najpomembnejši faktor postavili šele na osmo mesto. Izbira novega pohodniškega nahrbtnika je namreč močno odvisna od namena uporabe. Če se odpravljate v visokogorje, boste potrebovali tudi čelado. Če je vaš nahrbtnik manjši, bo vaša plezalna čelada verjetno prva, ki bo ostala zunaj, saj zasede veliko prostora. Zato je dobro na nahrbtniku imeti tudi držalo za čelado, da vam ta ne bo opletala po nahrbtniku in vas motila med hojo.
Če gore obiskujete v vsakem vremenu, bo nepogrešljiva tudi prevleka za dež. Zadnje čase so izredno priljubljene tudi avanture v športnih plezalnih poteh ali feratah. Oprema za ferate zavzame kar precej prostora, zato morate biti pri zlaganju previdni. Čelado smo že omenili, tukaj pa sta še samovarovalni komplet in pa plezalni pas.
Če hodite v gore tudi pozimi, potem je poleg držal za pohodne palice, dobro na nahrbtniku imeti tudi zanke za pohodniške ali alpinistične cepine ter seveda turne smuči. Obvezna oprema v lepem vremenu, kjer je obstaja nevarnost sončnih opeklin je tudi zaščita pred soncem. Nihče si ne želi, da bo prva stvar, ki jo bo poiskal, ko se vrne domov gel za hlajenje kot je gel Aloe vera ali podobna mazila.
Proračun
Izbira novega pohodniškega nahrbtnika je seveda odvisna tudi od proračuna. V primeru pohodniških nahrbtnikov stroški pogosto narekujejo kakovost in robustnost. Če obstajajo nekatere funkcionalnosti, jih verjetno ne boste nikoli potrebovali, preprosto ni razloga, da bi povečali stroške nakupa novega nahrbtnika.
Če na primer svoje napore vlagate v dnevne pohode, bo trden konstrukcijski najlonski nahrbtnik, čeprav dražji od poliestra, ustrezal vašim potrebam. Ne boste kupovali vseh bombončkov dražjega paketa zgolj zato, da jih boste imeli, ampak nikoli uporabili. Upoštevajte, ne glede na vaše namene je življenjska doba najpomembnejši dejavnik.
Kot začetnik pohodnik se boste nedvomno počutili prešerno zaradi številnih možnosti. Pomembno je, da pametno izberete svoj prvi pohodniški nahrbtnik, saj ta določa kakovost vašega potovanja. Če nahrbtnik pazite in ga vzdržujete, lahko traja več let in zdrži dolge pohodniške kilometre, zato je verjetno pametno vložiti v nahrbtnik nekoliko višjega cenovnega razreda.
Kakovost ne pomeni vedno, da boste izpraznili bančni račun, zagotovo lahko najdete vrhunske nahrbtnike in zanje veliko plačate, lahko pa tudi pobrskate po spletu, čakate na razprodaje in ujamete ugodne ponudbe.
Zaključek
Upajmo, da bo izbira novega pohodniškega nahrbtnika sedaj lažja. Izbrati morate seveda še barvo. Nahrbtnik vam mora biti všeč. Spakirajte vse kar je potrebno. Ne pozabite na prvo pomoč, magnezij, multivitamine ali kakšno drugo prehransko dopolnilo, če ga seveda jemljete ali potrebujete.
(1)