Je električno kolo v nosečnosti varno? Absolutno JA!
Električno kolo v nosečnosti je povsem varno, če ste zdrava nosečnica. Številne raziskave namreč kažejo, da ima zmerna telesna aktivnost, med katere sodi tudi kolesarjenje, veliko pozitivnih učinkov na nosečnico. Če se v svojem telesu počutite dobro, potem ni razloga zakaj ne bi kolesarile tudi med nosečnostjo. V nadaljevanju smo pripravili nekaj nasvetov, kako bolj varno voziti električno kolo v nosečnosti. Najprej pa nekaj besed zakaj je zmerna telesna aktivnost med nosečnostjo zaželjena.
Kazalo
Koristni učinki telesne aktivnosti v nosečnosti
Nosečnost je edinstveno obdobje v življenju vsake ženske. V tem času se vaše telo in psihično počutje zelo spremenita. Najbolj očitni telesni spremembi sta povečana telesna teža in premik težišča telesa. Poveča se tudi volumen krvi, srčni utrip, srčni iztis in število vdihov. Kljub vsem telesnim spremembam pa je zmerna telesna aktivnost zelo zaželena. Raziskave namreč kažejo, da ima telesna aktivnost na nosečnice številne pozitivne učinke, kot so; izboljšuje telesno držo, zmanjšuje stres in tveganje za pojav nosečniške sladkorne ter s tem preprečuje nastanek preeklampsije. Poleg tega telesna aktivnost uravnava krvni tlak, pripravi mišice na porod, izboljšuje pretok krvi, preprečuje pridobivanje dodatnih kilogramov in zastajanje tekočine. V splošnem lahko rečemo, da je zmerna telesna aktivnost v času nosečnosti priporočljiva za vzdrževanje zdravja in dobrega počutja. Na teden se priporoča vsaj 150 minut zmerne telesne aktivnosti. K zmerni telesni vadbi prištevamo hitro hojo, jogo, kolesarjenje in aerobiko (brez poskokov). Zmerna vadba pomeni, da dihate skozi usta in se med vadbo lahko brez težav pogovarjate. Tiste, ki pa ste se že pred nosečnostjo ukvarjale z visoko intenzivno aerobno vadbo (kot je npr. tek), pa lahko z aktivnostjo nadaljujejo tudi v času nosečnosti, če ta poteka brez posebnosti. Vsekakor pa vam svetujemo, da se za posvet obrnete na svojega ginekologa, ki vam bo glede na vaše počutje najbolje svetoval, katera vadba je za vas najbolj primerna.
Kako pa je s kolesarjenjem v nosečnosti?
Kolesarjenje je odlična oblika vadbe in če ste navdušena kolesarka, se verjetno sprašujete, ali lahko kolesarite tudi v nosečnosti. Naš odgovor je JA, a vseeno vam svetujemo, da se glede kolesarjenja najprej posvetujete s svojim zdravnikom. Vsekakor pa kolesarjenje prinaša številne pozitivne učinke, saj lahko že s kratko vožnjo poskrbite za boljšo prekrvavljenost in boljšo fizično pripravljenost telesa. Ker pa se naše telo spreminja skozi obdobje nosečnosti vam v nadaljevanju ponujamo nasvete, kako vožnjo čim bolj prilagoditi glede na vaše telesne spremembe.
Električno kolo v nosečnosti – prvo trimesečje
Prvi meseci nosečnosti znajo biti pri nekaterih nosečnicah malce nelagodni, saj se lahko pojavi slabost, bruhanje in utrujenost. Ker vas to tudi izčrpa je bolje, da s kolesarjenjem počakate, dokler se ne počutite dobro. Če pa ste srečnica in je vaše počutje več kot odlično, potem res ni razloga zakaj ne bi sedle na kolo. Strokovnjaki svetujejo, da ste v prvem trimesečju posebej pozorni na to, da se med aktivnostjo srčni utrip ne povzpne previsoko (nad 140 utripov na minuto) in da ne pregrejete telesa, saj bi lahko to slabo vplivalo na razvoj ploda. Prav pri vožnji z električnim mestnim kolesom v nosečnosti teh skrbi ni. Zakaj? Čim začutite, da se pregrevate ali pa se vam srčni utrip poveča, potem le vklopite svojega pomočnika – elektromotor, ki vam bo pomagal pri pediliranju in tako boste lažje in brez skrbi prišle na cilj. Električno kolo v nosečnosti je lahko zelo prijetna, lahkotna in koristna vadba za vaše telo.
Električno kolo v nosečnosti – drugo in tretje trimesečje
V tem obdobju navadno slabost mine, kar pomeni za vas dobro novico, saj se boste zopet počutile krasno in se boste lahko mirno zapeljale s kolesom. Večina nosečnic se v drugem trimesečju počuti najbolje, saj ni več slabosti in utrujenosti. Prav tako pa tudi ni tiščanja zaradi velike trebuha, ki se pojavi v zadnjem trimesečju. V tem obdobju se zna kmalu zgoditi to, da zaradi večjega trebuščka vožnja v zelo nizkem položaju, kot je »specialkarska« drža, ne bo več udobna. Pri električnem kolesu teh težav ne bo, saj vam med vožnjo omogoča povsem pokončno držo. V trgovini kolesa Newbike, najdete bogato izbiro kakovostnih koles (recimo Puch, Vouge ali Vandijcke), ki nudijo popolno udobje in pokončno držo. Vsekakor pa lahko poskusite tudi z dvigom krmila, da boste sedele bolj pokončno. To bo sprostilo pritisk na vaš rastoči trebuh.
Proti koncu drugega trimesečja se vam bo trebušček vse bolj poznal. Skupaj z otrokom raste tudi maternica, ki potiska vse druge organe bolj v ozadje. Zna se zgoditi, da boste postale bolj zadihane, kar pa ni ni razlog za prenehanje s kolesarjenjem. Pri električnem kolesu boste le pogosteje boste potrebovali pomoč elektro motorja. V zadnjem trimesečju je dobro, da ste pozorne tudi na ravnotežje, saj se vaše težišče premika z rastjo trebuha. V kolikor imeli težave z ravnotežjem je bolje, da kolo za kratek čas pospravite. Odsvetuje se tudi kolesarjenje po neravnem terenu, ker je več tresljajev in večja možnost padca.
Električno kolo v nosečnosti – še nekaj nasvetov za bolj varno vožnjo
Kot smo zgoraj že omenili, so električna kolesa v nosečnosti udobno in varno prevozno sredstvo. Zakaj že? Ker s pomočjo motorja lahko prevozite daljše razdalje brez, da bi se zadihali in utrudili ter tudi vaša drža na kolesu je pokončna.Spodaj dodajamo še nekaj nasvetov za čim bolj udobno in varno vožnjo.
Vožnjo prilagodite glede na svoje sposobnosti
Če ste pred nosečnostjo veliko kolesarile, potem to lahko nadaljujete tudi v nosečnosti. V primeru, da ste strastna gorska kolesarka, vam v času nosečnosti svetujemo, da se bolj držite ravnih kolesarskih poti in tako zmanjšate možnost padcev. Zaradi rasti trebuha bo vaša vožnja postala tudi nekoliko počasnejša in v tem primeru je morda bolje, da pot vnaprej načrtujete in jo po potrebi tudi skrajšate. Če se pojavi bolečina in nelagodje sta to prva pokazatelja, da je potrebno z vožnjo zaključiti.
Kolesarska čelada in obvezna oprema
Nikdar se na kolo ne odpravite brez zaščitne kolesarske čelade. Preverite tudi ali zavore pravilno delujejo, so pnevmatike dovolj napolnjene in prav tako preverite tudi napolnjenost baterije. Električno kolo v nosečnosti naj bo dobro opremljeno z vso dodatno opremo, da boste na cesti varni in vidni. Če nimate zadnje ali sprednje luči se oglasite v specializirani kolesarski trgovini, kjer vam bodo luč ustrezno namestili na kolo. Prav tako ne nosite nahrbtnikov ali torb čez ramo. Namesto tega si kupite sprednjo ali zadnjo košaro in vanjo naložite stvari. V specializirani kolesarski trgovini boste zagotovo našli takšno, ki vam ustreza.
Prilagodite višino sedeža in krmila
Med nosečnostjo boste pridobili nekaj kilogramov in zaradi te dodatne teže se bodo lahko pojavile bolečine v hrbtu. Svetujemo vam, da imate širok in udoben sedež, saj boste tako medenici nudili dovoljšno podporo. Kako izbrati pravi sedež si lahko preberite tukaj. Če imate na kolesu previsoko dvignjen sedež, se bolečina v hrbtu lahko okrepi. Predlagamo vam, da sedež znižate in krmilo premaknete navzgor, da se boste vozili v bolj pokončnem položaju. Pokončna drža razbremeni določeno skupino vretenc v epiduralnem predelu hrbtenice. Prednost električnega ženskega kolesa je ravno v tem, da vam nudi pokončno držo. Posledično boste med vožnjo občutili manj nelagodja, saj se ne boste sklanjali naprej in obremenjevali spodnjega dela hrbta.
Izogibajte se gneči in slabim vremenskim razmeram
Svetujemo vam, da se izogibajte cestam z veliko prometa in pešci. Če je le mogoče se raje držite kolesarskih stez. Če so razmere na cestah slabe, recimo da so poledenele, se nikar ne odpravite na električno kolo v nosečnosti, saj je večja možnost padcev.
Ostanite hladni in hidrirani
Čeprav električno kolo v nosečnosti opravi večino dela, je za vas še vedno ključnega pomena, da med vožnjo ostanete hladni in hidrirani. V vročini ne kolesarite, saj se bo vaše telo verjetno pregrelo, predvsem zato, ker je sama telesna temperatura med nosečnostjo višja. Izberite lahka oblačila, ki dihajo in vedno imejte seboj steklenico vode, da ostanete hidrirani. Tudi kakšen prigrizek ne bo odveč.
Kdaj ne smemo na električno kolo v nosečnosti?
Čeprav je vožnja z električnim kolesom v nosečnosti povsem varna, pa v nekaterih primerih ta ni priporočljiva. Če med vožnjo z električnim kolesom ali katero koli drugo dejavnostjo opazite katerega od naslednjih simptomov, kot so; vrtoglavica, omotičnost, prevelika zadihanost, krvavitev iz nožnice, odtekanje plodovnice, ali bolečine vožnjo takoj prekinite. Ti simptomi lahko kažejo na resnejšo skrb, zato je nujno, da se takoj obrnete na svojega zdravnika.
Kdaj se lahko po porodu vrnete na kolo?
Na to vprašanje je težko odgovoriti, saj je vse odvisno od tega kako je potekal vaš porod. Zagotovo pa je, da se vam nikamor ne mudi. Svojo energijo in pozornost usmerite na vašega novega člana. V splošnem pa velja, da se vsaj do 6 tedna odsvetuje kakršna koli aktivnost. Najbolj varno je, da preverite pri svojem ginekologu, ki vam bo glede na vaše stanje znal najbolj svetovati.